32
3

Akumulatory do wózków inwalidzkich

Baterie do wózków inwalidzkich są potrzebne każdemu użytkownikowi wózka inwalidzkiego. Zapewniają moc fotelowi i pozwalają użytkownikom na swobodne poruszanie się.

Dziś baterie do wózków inwalidzkich można znaleźć w prawie każdym sklepie spożywczym, a nawet w Internecie. Jeśli jednak chcesz kupić dobry, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby służył dłużej i dobrze współpracował z Twoim krzesłem.

Należy dokładnie rozważyć pojemność baterii, wymagany poziom napięcia, rodzaj napięcia, liczbę ogniw wewnątrz baterii i czas pracy baterii.

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy myślimy o akumulatorach do wózków inwalidzkich, jest ich rozmiar – duży czy mały? Z pewnością nie chcemy, aby rozmiar naszego wózka się powiększał? No nie do końca, ale tak robimy, bo mniejsze baterie są wygodniejsze i zmieszczą się w twardych etui. Ważne, żeby były one odporne na wstrząsy.

Jeśli zamierzamy używać akumulatora do wózka inwalidzkiego tylko w domu, możemy sobie pozwolić na mniejszy akumulator. Jeśli natomiast chcemy podróżować, musimy wziąć większy model – to ważne, gdyż małe baterie często nie potrafią utrzymać wózka podczas długich spacerów.

Oznacza to, że duży akumulator jest odpowiedni do użytku zewnętrznego – na przykład jeśli chcemy jeździć po za miastem. Akumulatory do wózków inwalidzkich większej mocy są cięższe, ale oferują większą pojemność i dłuższy czas pracy.

Gdy już wybierzesz odpowiedni akumulator, zwróć uwagę na jego napięcie. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje napięcia: stałe (12 V lub 24 V) i zmienne (od 150 V do 240 V). Akumulatory ze stałym napięciem doskonale sprawdzają się w domu, natomiast te z zmiennym napięciem mogą być używane wewnątrz i na zewnątrz. Akumulatory z zmiennym napięciem są lżejsze, dlatego łatwiej je przenosić.