23
9

Astygmatyzm – na czym polega i czy jest uleczalny?

Astygmatyzm jest częstą chorobą oczu, która wpływa na kształt oka. Jest on spowodowany nieregularnym kształtem rogówki (przezroczystej przedniej części oka).

Niedoskonałości w kształcie rogówki powodują, że światło skupia się w różny sposób na siatkówce (która znajduje się w tylnej części oka) i prowadzi do niewyraźnego widzenia.

Co powoduje astygmatyzm?

Astygmatyzm jest spowodowany niedopasowaniem krzywizny rogówki do mocy refrakcyjnej soczewek. Jeśli masz astygmatyzm, masz więcej niż jeden punkt ogniskowy dla światła wpadającego do oka, więc obrazy nie układają się prawidłowo na siatkówce, kiedy na coś patrzysz.

Oznacza to, że możesz widzieć wyraźnie tylko przedmioty znajdujące się bardzo blisko lub bardzo daleko od ciebie – przedmioty znajdujące się w pośredniej odległości będą wydawać się nieostre.

Formy leczenia astygmatyzmu

Astygmatyzm można skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, ale dostępne są również inne metody leczenia.

Operacja zmiany kształtu rogówki (keratotomia)

Zabieg ten polega na wycięciu niektórych części rogówki i rozciągnięciu innych. Może on zmniejszyć astygmatyzm poprzez spłaszczenie rogówki i zmianę jej kształtu tak, aby skupiała światło na siatkówce bardziej równomiernie na całej swojej powierzchni.

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)

W tej procedurze chirurg okulista usuwa naturalną soczewkę i zastępuje ją sztucznym implantem soczewki wewnątrzgałkowej o większej mocy niż miała naturalna soczewka. Poprawia to wadę refrakcji poprzez zmianę krzywizny rogówki, dzięki czemu może ona skupiać światło na siatkówce bardziej precyzyjnie, ale nie zmienia kształtu samej rogówki.