28
5

Jak wybrać środki i nawozy do ogrodu?

Nawozy mają najdoskonalszą plonotwórczą skuteczność spośród wszystkich elementów oddziałujących na stymulację produkcji rolniczej. W Polsce stanowi ona od 30 do 60% pełni przyrostu plonów roślin. By rośliny odpowiednio rosły, należy użyźniać glebę. Nawożenie najlepiej wykonać wiosną. Do doboru mamy m.in. nawozy mineralne, nawozy organiczne, nawozy zielone. Jakie dobrać?

Nawozy do roślin – po co je wykorzystywać?
Na początku należałoby dowiedzieć się, po co konkretnie wykorzystywać nawozy i w czym mogą one pomóc. Teraz w otoczeniu naturalnym rośliny po ukończeniu czasu wegetacji zanikały oraz gniły w pełni, oddając tymże samym ziemi elementy wzmacniające uzyskane z niej wcześniej w okresie rozwoju. Jeśli natomiast człowiek korzysta z większości zbiorów (np. owoców oraz warzyw) na swój użytek czy pragnie, by np. trawnik wyglądał ładnie, to potrzebne jest dostarczanie utraconych mikro- oraz makroelementów za pomocą specjalistycznych treści.

O plonie zwłaszcza decyduje azot
Spośród wszystkich nawozów mineralnych nawozy azotowe mają największe znaczenie gospodarcze, działając w podstawowym stopniu na plonowanie większości roślin uprawnych. Niedostatek azotu w glebie skutkuje zmniejszeniem rozwoju roślin oraz ich wczesne dojrzewanie (skrócony czas wegetacji). By racjonalnie użyźniać azotem, należy znać ilość azotu mineralnego (N min) w glebie wiosną. Jest to zwłaszcza istotne w wypadku upraw ozimych.

Gromadzenie sypkich nawozów mineralnych
Nawozy chemiczne należy trzymać w oryginalnych, zamkniętych pudełkach pod pokryciem, aby zminimalizować niekorzystny wpływ opadów. Pudełka z nawozami należałoby postawić na paletach w celu uniknięcia ich kontaktu z podłożem. Najlepiej by były to suche, zamknięte magazyny z ognioodporną, oddzielającą od wilgotności posadzką. Wynika to z faktu, iż chemiczne nawozy mineralne są mocno higroskopijne oraz pod wpływem wchłanianej wilgotności mogą zmieniać gęstość na mazistą. Wyjątkową uwagę należy zwrócić na gromadzenie saletry amonowej. Zakazane jest jej przechowywanie z pozostałymi nawozami, środkami ochrony roślin, płynnymi węglowodorami lub produktami organicznymi. https://www.garten-haus.pl/