26
4

Narzędzia stolarskie

Stolarz to osoba, która pracuje z drewnem. Mogą pracować przy budowie, budowie i naprawie budynków lub przy produkcji mebli i innych przedmiotów drewnianych. Stolarstwo to fachowy zawód, który wymaga znajomości wielu różnych gatunków drewna, a także posługiwania się różnymi narzędziami ręcznymi i elektrycznymi.

Do codziennej pracy stolarza niezbędne są narzędzia stolarskie takie jak: piła, szlifierka, frezarka, wiertarka. Wśród narzędzi ręcznych znajduje się też młotek, łata, dłuto i wkrętaki. Do precyzyjnego cięcia potrzebna jest także brzeszczotowa piła.

Piła to podstawowe narzędzie stolarskie, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę na drewnie. Piła służy do cięcia drewna w różnych kierunkach i jest niezbędna przy tworzeniu mebli lub elementów budowlanych.

Szlifierka to kolejne ważne narzędzie, które jest używane do wygładzania powierzchni drewna. Frezarka jest narzędziem, które używane jest do wygładzania narożników i obrzeży drewnianych przedmiotów.

Frezarka to narzędzie, które służy do wykonywania otworów i rowków w drewnie. Używa się jej również do wycinania kształtów i wyrabiania detali. Wiertarka służy natomiast do wiercenia otworów w drewnie. Aby móc precyzyjnie ciąć drewno, potrzebne jest długie i ostre narzędzie, które nazywamy piłą.

W pracy stolarza ważną rolę odgrywa zakup drewna. Niektórzy stolarze sami je sprowadzają od prywatnych producentów lub z tartaku. Czasem jednak takie uprawnienia są zbyt drogie, wtedy do sklepu budowlanego trzeba udać się po gotowe deski czy płyty meblowe. W składzie budowlanym znajduje się wszystko, co może być potrzebne podczas pracy stolarza: farby, kleje i silikon do uszczelniania półek i szuflad.