25
4

Rozmiary szamba betonowego – pomoc w wyborze

Montaż szamba na własnej działce nie jest zadaniem łatwym. Problemy zaczynają się już na etapie wyboru konkretnego zbiornika. Jaki powinien być jego rozmiar, by zaspokoił potrzeby wszystkich domowników, a jego użytkowanie nie było uciążliwe? Poniżej staramy się rozjaśnić ten problem, wskazując na najczęściej wybierane rozmiary szamba betonowego. 

Szamba i ich rozmiary – jak obliczyć?

Ustalając zapotrzebowanie na szambo warto rozpocząć od podstawowej sprawy – ustalenia ile osób będzie regularnie z szamba korzystać. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że na jedna osoba produkuje około 2-3 m3 zanieczyszczeń w skali miesiąca. W przypadku dwojga osób – rozmiar zbiornika na szambo powinien być odpowiednio dwukrotnie większy. 

Przystępując do zakupów, warto zaokrąglać zapotrzebowanie na zbiornik w górę. Osoby, których zapotrzebowanie miesięczny wynosi około 9m3, mogą wybrać pojemnik o objętości 10 m3. Produkty takie oferuje wielu polskich dostawców, w tym Szamba Mamut: https://szambamamut.pl/szamba-betonowe-10m3/.

Sposób i możliwość opróżniania szamba

Większość dostępnych zbiorników betonowych jest skonstruowana w sposób kompaktowy, ułatwiający ich opróżnianie przez firmy od nieczystości. Jeśli masz wątpliwości w tej sprawie, warto sprawdzić jakimi pojazdami dysponują potencjalni kontrahenci oczyszczające szamba, a szczególnie – jaka jest ich pojemność. Wywożenie szamba jest najbardziej opłacalne w przypadku dużych zbiorników. Nie należy oczywiście odkładać opróżniania na zbyt późno – każdy kolejny dzień zwłoki czyni nieczystości coraz bardziej toksycznymi i niebezpiecznymi.