32
4

Transport maszyn budowlanych

Transport maszyn budowlanych jest bardzo ważnym elementem wykonywania prac budowlanych. Maszyny te są niezbędne do przemieszczania materiałów, prefabrykatów oraz samego sprzętu budowlanego. Transport maszyn budowlanych odbywa się za pomocą specjalnie przystosowanych pojazdów, które są w stanie pomieścić duże i ciężkie maszyny. Najczęściej transport maszyn budowlanych odbywa się drogą transportową, choć istnieje również możliwość transportu wodnego czy lotniczego.

Maszyny budowlane to bardzo ciężkie urządzenia, dlatego transportując je należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby transport odbywał się zgodnie z przepisami drogowymi. Ważne jest również to, by maszyny budowlane były dobrze zabezpieczone na transportowanym pojeździe. W przypadku transportu drogowego ważne jest, aby maszyny budowlane nie zajmowały więcej niż połowę szerokości drogi.

Maszyny budowlane mogą być transportowane za pomocą specjalnie przystosowanych pojazdów. Ciężarówki transportujące maszyny budowlane często mają duże przyczepy, które pomieszczają wszystkie urządzenia.

Transport maszyn budowlanych jest często wykonywany ciężarówkami lub innymi pojazdami napędzanymi. Są one jednak zbyt wolne, jeśli chodzi o optymalizację tras transportowych podczas realizacji projektu. To pozostawia niektóre obszary bez sprzętu transportowego, co również ogranicza prędkość projektu.

Podnośniki nożycowe montowane na samochodach ciężarowych, zrobotyzowane koparki i pojazdy ciężarowe zostały opracowane z myślą o łatwiejszych i szybszych ruchach podczas transportu ciężkiego sprzętu na placach budowy.