35
8

Wina włoskie

Wina włoskie to jedne z najbardziej cenionych win na świecie. I nie bez powodu – włoskie regiony winiarskie słyną z wysokiej jakości i różnorodności. Wystarczy wspomnieć, że wina włoskie produkowane są w ponad 20 regionach, a każdy z nich ma wyjątkowy charakter.

Najbardziej znane włoskie wino to Chianti – pochodzące z Toskanii. Jest to wytrawne wino o ciemnym kolorze i wyraźnym smaku. Inną cenioną odmianą włoskiego wina jest Barbera – produkowana głównie w regionie Piemont. Barbera to wino świetne do mięs i serów.

Włoskie wina cechuje wysoka jakość, wyrafinowany smak oraz niska cena w porównaniu z innymi rodzajami wina. Nic więc dziwnego, że cieszą się one tak dużym powodzeniem na całym świecie!

Wina włoskie mają ślady śródziemnomorskiego klimatu, autochtoniczne odmiany winorośli i szeroką gamę terroirów, które czynią je wspaniałymi. Powstają z najbardziej złożonych mieszanek owoców, ziół, kwiatów, liści i przypraw. Właśnie dlatego wina włoskie są tak wyjątkowe. Niektóre wina włoskie produkowane są z agrestu, czereśni, truskawek czy malin. Inne natomiast z winogron pochodzących z najlepszych odmian, takich jak Sangiovese, Barbera czy Nebbiolo.

Wszystko to sprawia, że wina włoskie są warte polecenia każdemu!

Dlatego nie jest niespodzianką, że Włochy są jednym z wiodących na świecie krajów produkujących wino, z ponad 200 000 hektarów przeznaczonych pod uprawę winorośli, co czyni je krajem z trzecią co do wielkości powierzchnią winnic na świecie.

Godnym uwagi faktem dotyczącym włoskiego wina jest wyraźna różnica między „rosso” (czerwonym) a „bianco” (białym). Są setki czerwonych, ale tylko kilka białych odmian winorośli. Czerwone wina włoskie są wyraziste, a białe – subtelne.