22
4

Czym jest gruntowanie drewna i jakie środki w ramach tego się stosuje?

Gruntowanie drewna to proces, który służy do ochrony drewna przed uszkodzeniem przez wodę i wilgoć. Ważne jest, aby zagruntować swoje drewno przed malowaniem go, tak, że może być chroniony przed żywiołami. Istnieje wiele różnych rodzajów podkładów dostępnych dla Ciebie do wyboru w zależności od tego, jaki rodzaj projektu robisz. Oto kilka środków stosowanych w jego ramach:

Noś odzież ochronną 

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu upewnij się, że nosisz odzież ochronną, taką jak rękawice i gogle, aby chronić się przed drzazgami i innymi obrażeniami spowodowanymi przez ostre przedmioty lub maszyny.

Chroń meble przed uszkodzeniem 

Należy również chronić wszelkie meble w obszarze, w którym będziesz pracować, aby nie uległy uszkodzeniu podczas pracy nad projektem.

Czyste powierzchnie 

Każda powierzchnia, która musi być przygotowana przed malowaniem, powinna być dokładnie oczyszczona przed rozpoczęciem gruntowania, ponieważ pozwoli to na lepsze przyleganie podkładu do malowanej powierzchni.

Podkłady stosowane w ramach gruntowania

Podkłady są dostępne w wielu różnych formach, w tym aerozolu, sprayu, roll-on i pędzla. Rodzaj wybrać zależy od tego, ile masz czasu i jak dobrze chcesz, aby ostateczny pracy farby wyglądać.

Podkłady w aerozolu są wygodne, ponieważ są szybkoschnące i łatwe do zastosowania. Jednak nie zawsze zapewniają tak duże pokrycie, jak inne rodzaje podkładów, które mogą pozostawić małe pęknięcia lub niedoskonałości, które pokazują przez końcową warstwę farby.

Pokost lniany jest do naszej dyspozycji

Olej lniany to schnący olej otrzymywany z nasion lnu (Linum usitatissimum). Stosowany jest w farbach, lakierach i linoleum.

Pokost lniany ma długą historię stosowania jako materiał do gruntowania drewna, choć został w dużej mierze zastąpiony przez syntetyczne zamienniki. Ma on również wiele innych zastosowań, w tym jako olej jadalny i olej do gotowania.